Тема. Приліт птахів
Мета: ознайомити дітей з перелітними птахами та з тими які залишаються на зиму; розвивати в учнів інтерес до природи та до птахів; виховувати бережливе ставлення до птахів.
Обладнання: предметні малюнки птахів, карточки зі складами для гри.
Хід заняття
I. Організаційна частина
- Доброго дня вам діточки!
- Діточки, а яка зараз пора року? (весна)
- А за якими ознаками ви бачите що прийшла весна? (з'явились перші квіти, цвітуть дерева,тане сніг,прилітають із вирію птахи)
- Отже діточки сьогодні наше виховна година буде присвячена птахам, а саме їхньому поверненню у рідні домівки, сьогодні ми повинні дізнатись чому птахи змушені перелітати в інші краї на зиму, і як ми повинні їм допомагати взимку.
- Основна частина
1. Бесіда
- Яка прекрасна наша Батьківщина! У будь-яку пору року. Але найгарніший куточок природи залишається мертвим, якщо його не оживляють птахи.
- Діти, а яких птахів ви знаєте? (ластівка, синичка, горобець, снігурі, сова,жайворонок,сорока, ворона)
- А чи знаєте ви якихось перелітних птахів? (ластівка, соловей, жайворонок, лелека).
-Діточки, а як ви думаєте чому птахів потрібно берегти? (тому що вони є невідємнити помічниками людини, вони допомагають людині поїдаючи шкідливих комашок, також вони чарують нас своїми мелодійними піснями)
- А як ви думаєте чи потрібно допомагати птахам взимку?
- А ви допомагаєте птахам взимку? Як саме?
Молодці я бачу ви дуже багато знаєте про птахів і як їм потрібно допомагати. А тепер давайте я розкажу вам трішки більше про тих птахів які повертаються до нас із далекого вирію.
2.Розповідь з елементами бесіди
- Діточки тих птахів, які відлітають від нас на зиму в теплі краї ми називаємо перелітними. Ластівки, жайворонки , лелеки, соловї,
всі вони відлітають з нашої країни зимувати в далекі теплі краї. Під час перельоту вони знаходять дорогу орієнтуючись по сонцю та зірках. А ті птахи котрі залишаються на зиму ми називаємо зимуючими.
- Зараз я буду читати вам загадки а ви повинні відгадати про яку пташку тут ідеться.
Першим я приніс весну
Пробудив усе від сну,
Заспіваю під вікном,
Звуть усі мене... (шпаком)
Шпак є одним із перших вісників весни. Шпак – один із найвідоміших і найпопулярніших співочих птахів. Прилетівши з вирію шпаки охоче заселяють шпаківні, приготовлені для них людьми, або займають у лісі дупла, видовбані дятлами. В степу селяться в норах, в горах – в щілинах скель. Шпак – дуже корисний птах. Дбаючи про їжу для себе і своїх шпаченят, він знищує велику кількість гусені, метеликів, жуків.
- Що ви запам'ятали про шпака?
В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці
Підійшов поближче я,
І побачив... (солов'я)
Соловей – провісник Богині Весни: його спів завжди сприймається як щасливий Божий знак, а відсутність співу солов’я свідчить про передчуття біди.
- Що ви можете сказати про солов'я?
На даху моєї хати
Оселився птах цибатий,
Довгий дзьоб і ноги має,
Мишок, жабок полюбляє,
Чемних діток із далека,
В кожен дім несе... (лелека)
Лелека – покровитель сім’ї і рідного дому. Лелека символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини. Вбивство лелеки прирівнювалося до вбивства людини. Цей птах за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям .В народному уявленні він є символом праці і відданості.
- Діточки, а що цікавого ви запам'ятали про цього птаха?
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мушок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує...(ластівка)
Ластівка символізує щасливе родинне життя, ласку, любов і ніжність. Там, де звила гніздо ластівка, живуть добрі господарі. Вона також оберігає житло від грому, блискавки, пожежі. Вважають, що ластівка – улюблена Богом пташка, своїм щебетанням вона прославляє його, наче молитвою. Тому вважається великим гріхом розорити її гніздо.
- Що ви можете сказати про ластівку?
Хоч на дереві над нами
Прибиває щось гвіздками?
Наполегливо працює,
Хоч нічого не майструє... (дятел)
- Діточки і хоча дятел не є перелітною пташкою? А що це означає? Та ми просто зобов'язані про нього поговорити. А чи знаєте ви чим саме такий корисний дятел?
Дятли мають долотоподібний дзьоб, короткі лапи з міцними кігтями. Живляться комахами, яких видобувають з-під кори довгим язиком через отвори, зроблені дзьобом. Крім того, їдять насіння хвойних рослин. Для їх добування дятли влаштовують «дятлові кузні». Дятли — дуже корисні птахи. Вони ніколи не псують кору здорових дерев. Дупла, зроблені ними, часто використовують інші птахи, серед яких багато корисних. В Україні є кілька видів дятлів: звичайний дятел, малий дятел, трипалий дятел, зелена жовна та чорна жовна.
-Що нового ви дізнались про дятла?
3. Гра «Перестав склади»
- Діточки, а зараз я пропоную вам слова у яких переставлені клади, а ви повинні поставити їх у правильному порядку, а відгадкою до них має бути назва птаха.
Ластівка (вка) (лас) (ті)
Соловей (вей) (со) (ло)
Лелека (ка) (ле) (ле)
Жайворонок (жай) (ро) (нок) (во)
Журавель (ль) (жу) (ве) (ра)
- Оповідання про лелеку
Жила на світі маленька дівчинка, яка була схожа на ясне сонечко — надзвичайно привітна, красива та лагідна. Понад усе маленька красуня полюбляла дивитися на вечірнє небо й милуватися місяцем. А ще дівчинка хотіла, щоб він до неї прийшов у гості. Але місяць усе не з’являвся. Дівчинка поверталася додому трохи засмучена, але, засинаючи, сподівалася, що наступного дня місяць таки може прийде. Одного ранку серденько маленької красуні почало радісно стукати в передчутті чогось незвичайного. Дівчинка була впевнена, що саме сьогодні увечері має статися щаслива пригода. Коли стемніло, вона вибігла з будиночка й почала кликати Місяця: «Я тебе запрошую, будь ласка, прилинь!»
Раптом на небі одна зірочка відокремилася — яскрава та іскриста, й приземлилася у квітнику їхнього саду.
— Зірочко, де ти і що з тобою? — допитувалася дівчинка, шукаючи небесну гостю. Раптом у кінці стежки вона побачила в траві маленьку пташечку. Красуня підняла маленьку теплу грудочку, пригорнула й мерщій кинулася до хати.
— Матусю, — схвильовано мовила до неньки, — Місяць не зміг прийти на моє прохання, проте подарував пташеня. Поглянь, яке миле! — радості в дівчинки не було меж.
Мама оглянула пташеня, торкнулася пальцем закритих очей і сумно зітхнула:
— Бідненька, у неї зламане крильце, вона хвора!
Дівчинка зробила для пташки м’якеньке гніздечко й почала її доглядати. Через місяць пташка одужала й перетворилася на гарного білого лелеку. Одного разу вони удвох гуляли понад річкою й лелека несподівано сказав:
— За те, що ти мене вилікувала, я тобі щось подарую.
— А хіба ти вмієш говорити? — здивувалася дівчинка.
— Так, — відповів лелека, — бо я не простий лелека, а чарівний.
Промовивши це, лелека дав дівчинці зернятко чарівної квітки й сказав:
— Якщо ти посадиш це зернятко і будеш його доглядати, то дістанеш те, що захочеш.
Попрощавшись, лелека полетів, а дівчинка пішла у садок і посадила зернятко в землю. Чекаючи наступного дива.
Діточки чому дівчинка любила дивитись у вечірнє небо?
- А кого знайшла дівчинка у садочку?
- А що сталось із лелекою?
- Чи допомагала дівчинка лелеці?
- А як вона потім їй віддячила?
- А може хтось з вас знає легенду,віршик чи розповідь про птахів?
Молодці я бачу ви були дуже уважними.
5.Звернення до людей
- Діточки а зараз давайте ми з вами уявимо себе на місці птахів і зробимо звернення до людей, як саме вони повинні поводитись із птахами.
III. Підсумок заняття
- Діточки на жаль підходить до завершення наше з вами заняття.
Отже:
- Що нового ви дізнались на сьогоднішньому нашому занятті?
- А яких птахів ви запам'ятали?
- Чи маємо ми піклуватись про птахів? Як саме?
Творче завдання: зробити аплікацію птаха лелека