Мета: Створити уявлення про культуру взаємин гостя і господаря (вміння зустріти гостя, виявити до нього шанобливе ставлення, дарити подарунки, чемність тощо);навчати дітей бути турботливими, ввічливими і делікатними в гостях; формувати доброзичливість, повагу одне до одного, відповідальність за власні слова і вчинки, вміння приймати і розважати гостей.
Обладнання: ілюстрації до казки «Вінні-Пух» (в гостях у кролика); малюнки( з правилами поведінки за столом).
Хід заняття
І Організаційн частина
1. Слово вихователя.
Про що ми поговоримо сьогодні, ви здогадаєтесь, коли послухаєте вірша:
Гостина
Ой як хороше ходити
В гості до сестри Хариті!
В неї вдома можна дітям
Виробляти все на світі-
Бігать, падати,кричати,
Верещати і пищати,
Ще й беркатися, стрибати,
З коридора до кімнати
А тоді — ховатись в шафі,
Веселитись на балконі,
І гойдатись на плафоні,
Хвацько лазити під стіл,
Розсипати цукор, сіль,
Можна їсти досхочу
Просто з банок аличу.
Я б хотіла кожну днину
До Хариті у гостину.
Тільки що, коли Харитя
В гості теж почне ходити?
Отже, тема нашого заняття «Гість — радість у домі».
Сьогодні ми будемо вчитися зустрічати гостей, дарувати і одержувати подарунки, а ще ми навчимося гарної поведінки за столом і як треба поводити себе у гостях.
ІІ. Основна частина.
І. Бесіда з елементами розповіді.
1.Діти, коли запрошують гостей, які чарівні слова кажуть ? «ласкаво просимо».
2. Чи запрошували ви когось у гості? Розкажіть як це було? (відповіді дітей)
Приємно мені чути, що ви любите, коли ваші родичі, друзі приходять до вас у гості.
3. Чи відомо вам , чому люди ходять в гості? (відповіді дітей)
Ходити в гості –приємна подія , адже люди радіють, побачивши один одного, спілкуються, разом проводять час.
ІІ. Подивіться на ці ілюстрації.
1. До якої вона казки? («Вінні-Пух в гостях у кролика»).
2. Згадайте, як Вінні-Пух із П'ятачком ходили в гості до кролика. (перегляд мультфільма «Вінні-Пух» (в гостях у кролика).
3. Що вони робили не так? (Прийшли в гості без запрошення, стукали у двері ногами, негарно поводилися за столом тощо).
4. Пригадайте правила поведінки за столом:
1. Усі продукти їдять , користуючись ложкою або виделкою.
2. Не можна їсти з ножа.
3. Слід брати найближчі до вас шматки їжі.
4. Не можна облизувати пальці.
5. Не можна класти лікті на стіл.
6. Їсти треба акуратно, не залишаючи після себе на столі крихт і брудних плям.
4. А чи знаєте ви правила гостинності?
Запам'ятайте: є правила для господарів, є — для гостей. Давайте їх пригадаємо.
Уявіть, що наближається ваш день народження чи якесь свято, і ви чекаєте гостей. Треба все робити так, щоб гостеві було не гірше, ніж удома. Насамперед, слід допомогти гостеві зняти верхній одяг, шапку, подати домашні капці. Потім запросити його у кімнату. У двері першими проходять гості. їм пропонують найзручніші місця у кімнаті. Поки ви не сіли за стіл, спробуйте розважити своїх гостей і покажіть книжки, іграшки, ввімкніть музику, пограйте у спокійні ігри.
5. До речі, в які ігри можна грати в кімнаті? (Відповіді дітей).
6. А якщо ви самі прийшли в гості, як має себе поводити гість? (Відповіді дітей).
Заходячи в дім, треба витерти ноги, обов'язково привітатися з усіма. Якщо в кімнату заходять дівчатка або дорослі, їм слід поступитися місцем. І ще — ніколи не сиди, розвалившись, поклавши ногу на ногу, не тримай руки в кишенях — це негарно і неввічливо.
ІІІ. Слухання вірша
1. Жартівливий вірш В.Тименко «У гостях»
(Діти, як почують шкідливу пораду, мають плеснути в долоні)
Якщо в друга іменини,
Ти не гай ані хвилини!
Завітай до нього вранці,
Ввімкни музику для танців,
Ще й пісні горлай щосили,
Щоб скоріше стіл накрили.
Подарунок залиш дома –
Треба він тобі самому.
Загрібай цукерки в жмені
І ховай їх у кишені.
Торт хапай двома руками,
Їж великими шматками.
Після торту руку жирну
Витри краєм скатертини.
А коли вікно є поруч,-
Витри руки краєм штори.
А коли ступнеш за ґанок,
Скажи: «Стіл був препоганий!»
Стане соромно родині,
Особливо господині,
І тоді матуся вдруге
Іменини зробить другу.
2. Вікторина «Чи знаєш ти...»
Як сидіти на стільці, кріслі, дивані у гостях?
Як увійти до кімнати (знявши верхній одяг чи ні)?
Хто має знімати шапку, зайшовши до приміщення?
Як відмовитися від частування так, щоб не образити господарів?
3. Гра «Шкідлива порада».
Незнайко надіслав телеграму з порадами для вас: «Якщо товариш запросив тебе на день народження, залиши подарунок вдома. Він тобі і самому знадобиться. Ні з ким не розмовляй, тільки вибирай смачніше та їж».
Чи скористаєтеся ви порадами Незнайки? Чому?
4. Бесіда про правила вручення подарунків.
Чи любите ви одержувати подарунки?
А самі вмієте дарувати?
Адже це — не така легка справа, як здається. Уявіть, що ваш знайомий приніс подарунки: хлопчикові — набір серветок для вишивання, дівчинці — автомат, а бабусі — водяний пістолет.
Як би ви або ваші рідні сприймали такі подарунки?
Чому? (Відповіді дітей).
5. Конкурс « Кращий знавець прислів’я»
Учні пригадують усі прислів’я, у яких говориться про гостинність, правила поведінки у гостях.
Наприклад:
Гість у дім – радість з ним.
Веселий гість – дому радість.
Будь , як дома , а поводься , як в гостях.
Слова щирого вітання дорожчі за цукор і мед.
З добрим словом і черства шкуринка смачною здається.
У чужому домі будь привітливий, а не примітливий.
Заходячи ,подбай про те, як виходитимеш.
Людину по одежі стрічають, а по розуму проводжають.
ІІІ. Заключна частина.
Мені приємно бачити ваші усміхнені обличчя, а тому хочу вас попросити, щоб зустрічаючи гостей , ви не забували про усмішку. Усміхнене обличчя, ласкаві слова, чудовий настрій роблять людей щасливими, а день – веселим.
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі-
Веселим буде!
( А. Костецький)
Творче завдання: намалювати "Парад планет".